Ha ködös időjárási körülmények között vezet, valószínűleg nehézségekbe ütközik a megfelelő látási viszonyok hiánya miatt. Úgy fogja érezni, hogy autója fényszórói nem tesznek igazságot. Előfordulhat azonban, hogy nem tudja, hogy a fényszórók kétféle üzemmódban üzemeltethetők: tompított és távolsági fényszóró. Általában a tompított fényszóró beállítása alapértelmezés szerint úgy van beállítva, hogy tiszta körülmények között a lámpák az útra fókuszáljanak.
Ha azonban köd van, akkor távolsági fényszóróra van szükség. De ez nem olyan konkrét, mint amilyennek látszik. Mielőtt elkezdené használni a tompított vagy távolsági fényszóró üzemmódot, tudnia kell, mikor melyik üzemmódot kell használni, és hogyan működnek. Ebben a cikkben bemutatjuk a távolsági és tompított fényszórók közötti különbségeket.
A tompított fény egy olyan fényszóró-beállítás, amelyet egy korlátozott terület megvilágítására kell használnia közvetlenül az autó előtt. Általában 40 méteres világításra alkalmas, és különféle helyzetekben hasznos.
Kíváncsi lehet, hogy autója fényszórói tompított vagy távolsági fényszóró üzemmódban vannak-e. Meg kell néznie a műszerfalat, és meg kell keresnie a tompított fényszóró szimbólumot.
A tompított fényszóró szimbólum lefelé mutató sugarai azt mutatják, hogyan esik a fény az előttünk álló útra. A sugarak inkább az útra hullanak, mint előre.
Normál éjszakai helyzetekben alapértelmezés szerint tompított fényt kell használnia. Pontosabban, ha erős forgalmi helyzetben vezet, be kell állítania a tompított fényt. Akkor is használjon tompított fényt, ha jól megvilágított utakon halad keresztül. Valójában esős időben gyakrabban kell tompított fényt használni, mint távolsági fényt.
A tompított fényszóró beállítás nagyobb biztonságot nyújt. Biztonságosabban vezethet, mivel a közeli út jól látható. Láthatóak a kátyúk és egyenetlen foltok, és ennek megfelelően lehet közlekedni az utasok biztonsága érdekében.
A szembejövő forgalom jobban látja járművét. A távolsági fényszóró megterhelheti a szembejövő vezető, valamint az autósok, sőt a gyalogosok szemét is. Ezért a tompított fényszóró biztosítja a biztonságos vezetést és a forgalomból való mozgást is.
A távolsági fény egy olyan címsor, amely erősebb fénysugarakat vet az úton távolabbi távolságra. A fénysugarak nem a közeli útra irányulnak, hanem az úttal párhuzamosan vetítik, hogy minél messzebbre nézzenek. Az úton 100 méterrel könnyen előreláthatsz.
Ellenőrizze az autó műszerfalát, hogy be van-e kapcsolva a távolsági fényszóró. Ha azt látja, hogy a szimbólumon egyenes fénysugarak vannak, az izzó pedig egyenesen mutat, az egy távolsági fény szimbólum.
A távolsági fényt nem lehet hosszabb ideig beállítani. Gyakran váltani kell a tompított és a távolsági fények között, miközben a távolsági fényszórók dominálnak. Távolsági fényt kell használnia, hogy lássa a kissé távoli forgalmat. Ködös időjárási körülmények között gyakran használjon távolsági fényt. Amikor egy másik jármű lassan halad, és Ön előzni szeretne, távolsági fényszórót kell használnia, hogy a másik vezetőt megriassza az Ön jelenléte. Ezenkívül a rosszul megvilágított utakon távolsági fényszórókat kell használni.
A távolsági fény beállítása világosabb és intenzívebb fényt biztosít. Ezért tisztán láthatja az előttünk álló utat. A távolsági fényszórót jelzésként használhatja az első jármű vezetőjének, valamint a gyalogosoknak. Valójában villogó fényként is használhatja a kürt helyett.
Paraméterek | Tompított fényszóró | Távolsági fényszóró |
Irány | Lefelé | Egyenes |
Megvilágítás | Aszimmetrikus | Szimmetrikus |
Fényesség | Mérsékelt | Magas |
Láthatóság | 40 méter körül | 100 méter körül |
Intenzitás | Alacsony | Magas |
Alkalmazás | Normál éjszakai idő | Ködös éjszaka |
Íme a tompított és a távolsági fényszórók közötti fő különbségek, amelyekkel tisztában kell lennie.
A tompított fénysugarak fényereje alacsony, mivel korlátozott térben vetülnek ki. A távolsági fénysugarak nagy fényerővel rendelkeznek, mivel kivetítik a terület jobb láthatóságát.
A tompított fényszórók közepesen fényesek, és mindennapi vezetésre tervezték, széles, rövid hatótávolságú fényt biztosítva, hogy elkerüljék a többi vezető elvakítását. A távolsági fényszórók sokkal világosabbak és fókuszáltabbak, úgy tervezték, hogy az úton messzebbre világítsanak, ideálisak sötét és vidéki területeken. A távolsági fényszórókat azonban csak akkor szabad használni, ha intenzitásuk miatt nincs szembejövő forgalom.
Általában a tompított fénysugarak egyértelműen 40 méteres távolságra, míg a távolsági sugarak 100 méteres távolságra érnek el. A távolsági fény távolságának növelése érdekében erős és intenzívebb fényszórókat szerelhet fel. A távolság a vetítési szögtől függően kissé változhat.
A tompított fényszórók 200-300 lábnyira világítanak előre, rövidebb, szélesebb fényszórót biztosítva, ami ideális a normál vezetéshez, különösen az utcai világítással vagy forgalommal rendelkező területeken. Lefelé hajlottak, hogy megakadályozzák a többi vezető elvakítását. Ezzel szemben a távolsági fényszórók akár 500 láb vagy annál nagyobb távolságot is megvilágíthatnak, így sötét, vidéki utakon vagy autópályákon jobb láthatóságot biztosítanak. A távolsági fényszórók erősebb, fókuszált fényt biztosítanak, hogy messzebbre láthassanak, de csak akkor szabad használni, ha nincs szembejövő forgalom vagy közvetlenül előtte nem haladnak járművek, hogy elkerüljék a vakítást.
A látómező a megvilágítási szög szélességére vonatkozik. Ha látni akarja a távoli utat, nincs szüksége széles látómezőre. Ezért a távolsági fénynek szűk látómezeje van. Éppen ellenkezőleg, a tompított fényszórónak szélesebb a látómezeje, így nem csak azt láthatja, ami előttünk van az úton, hanem az oldalakat is. Technikailag a tompított fény több perifériás megvilágítást biztosít, mint a távolsági fény.
A távolsági fény szimmetrikus, míg a tompított fény aszimmetrikus megvilágítást biztosít. A szimmetrikus megvilágításnak köszönhetően mind az egyenes távoli térben, mind az oldaltérben látható, mi előz meg előttünk. A tompított fényszóró diffúz jellege miatt az oldalak kevésbé vannak megvilágítva, mint az elöl.
A tompított fényszórókat normál vezetési körülmények között kell használni, különösen éjszaka, jól megvilágított városi területeken, valamint olyan kedvezőtlen időjárási viszonyok között, mint az eső, köd vagy hó, ahol a távolsági fényszórók visszaverhetik a csapadékot és csökkenthetik a látási viszonyokat. Akkor is szükség van rájuk, ha szembejövő forgalom van, vagy amikor egy másik járművet követnek, hogy elkerüljék a többi vezető elvakítását. Másrészről a távolsági fényszórók ideálisak sötét vidéki területeken vagy olyan autópályákon való közlekedéshez, ahol kevés vagy egyáltalán nincs világítás, ahol maximális láthatóságra van szükség, például kihalt utakon éjszaka. A távolsági fényszórókat csak akkor szabad használni, ha nincs szembejövő forgalom vagy közvetlenül előtte nem haladnak járművek, nehogy elvakítsák a többi vezetőt.
Előfordulhat, hogy a tompított fényszóró nem működik, pedig a távolsági fényszóró működhet. A forgatókönyv megfordítható. Íme az okok, amiért ilyesmi megtörténhet.
Mostanra megértette a különbségeket a tompított és távolsági fényszórók beállításai között. Annak ellenére, hogy meghatároztuk a tompított és távolsági fényszórók alkalmazását, alkalmasságát és előnyeit, a valóságban mindkettőt kell használni minden helyzetben és forgatókönyvben. Ha minden szempontot szem előtt tart, jobban megérti a használatukat, és ennek megfelelően állítja be őket.
Igen, vannak olyan utángyártott opciók, mint a LED vagy HID izzók, amelyek növelhetik a fényerőt. Ügyeljen azonban arra, hogy a lámpák megfeleljenek a helyi törvényeknek, mivel a túl erős fények illegálisak és veszélyesek lehetnek a többi járművezetőre.
A legtöbb jármű lehetővé teszi a fényszórók beállítását. Javasoljuk, hogy szakemberrel állítsa be megfelelően, különösen akkor, ha azt észleli, hogy a tompított fényszórók nem fednek le elég utat, vagy a távolsági fényszórók nem nyúlnak ki elég messzire.
Egyes modern járművek automatikus távolsági fényszórókkal vannak felszerelve, amelyek a környező körülmények, például a szembejövő forgalom vagy az utcai világítás alapján váltanak a tompított és távolsági fények között.
Igen, a távolsági fényszóró használata szembejövő forgalom jelenlétében vagy jól megvilágított területen való közlekedéskor sok helyen tilos, mivel elvakíthatja a többi járművezetőt, és veszélyes vezetési környezetet teremthet.